Jordānija ieinteresē arvien vairāk ceļotāju. Un ne velti. Šeit atklājas mūsu acīm neierasta ainava – nebeidzams tuksnesis, krāsaini kanjoni un dīvainas formas smilšakmens klintis, kas iekrāsotas no koši baltiem toņiem līdz izteikti sarkaniem. Jordānijas ceļojums nav iedomājam bez senās, sārtā smilšakmenī kaltās pilsētas Petras apmeklējuma un peldēšanās Nāves jūrā, kur tiešām peldi kā pludiņš un pat lasi grāmatu, ja vēlies.
Pēdējos gados šī valsts ir kļuvusi pieejamāka arī ekonomiskajiem ceļotājiem, jo lētā aviolīnija piedāvā tiešos lidojumus no Viļņas uz Ammānu. Jordānija ir nesalīdzināmi lētāka par Izraēlu, tomēr jārēķinās ar papildus ne tik lētiem izdevumiem par vīzas iegādi, Petras un citu apskates vietu apmeklējumu. Izdevīgāk jau pirms braukšanas internetā būs iegādāties Jordan Pass, kas ietver gan vīzu, gan visu populāro tūrisma apskates objektu apmeklējumu.
Valsts ir unikāla ar saviem kontrastiem – no smalkām viesnīcām līdz beduīnu nometnēm. Lai arī tūrisms šeit strauji attīstās, tomēr ārpus populārām tūrisma vietām viesnīcas atrast būs pagrūti. Ja vien neesat ceļotājs, kas gatavs nakšņot tuksnesī savā teltī, tad ieteicams arī iepriekš izplānot, kur brauksiet un kur nakšņosies.
Drošība Jordānijā
Lai arī daudzus mulsina karš Jordānijas kaimiņvalstī Sīrijā un Izraēlas ne visai labās attiecības ar kaimiņiem, Jordānijā ir droši, un, tur ceļojot, diez gan ātri ir skaidrs – šeit cilvēki ciena Rietumu normas. Viņi pret tūristiem izturas ar gādību un rūpību. Jordānijas tauta mīl savu karali, katrs trešais valsts iedzīvotājs strādā armijā un naftu viņiem nevajagot, jo drošība un miers valstī ir augstākā prioritāte. Valsts valūta ir stabila. Viss augstākminētais un paša piedzīvotais Jordānijā rada uzticību par drošību šajā valstī.
Kristiešu svētceļnieki musulmaņu valstī
Jordānija ir musulmaņu valsts. Mūsu vietējais gids gan vairākkārt stāsta par bagātiem un cienījamiem brāļiem Jordānijas galvaspilsētā Ammānā, no kuriem viens ir kristietis un otrs musulmanis, un abi dzīvo draudzīgi un ēd pie viena galda. Tādējādi izceļot savstarpējo toleranci. Un ne velti. Kristieši autobusiem dodas svētceļojumos uz Bībelē pieminētajām vietām. Viens no tādiem ir Nevo kalns Mabadā. Gadsimtiem ilgi kristieši tic, ka Nebo kalns ir vieta, kur miris Mozus. Ceļotāji šeit ierodas, lai savām acīm redzētu no mozaīkām veidotu Svētās zemes karti, kuru savulaik atrada iestrādātu drupās Bizantijas baznīcas grīdā. Daudzus svētceļniekus pulcina baznīca, kas šeit nesen atvērta.
Kanjonu paradīze
Kanjonu cienītājiem Jordānija būs īsta paradīze. Staigāšana starp klintīm, brišana pa klinšu ieskautu upi ir īpaša sajūta, ar skaistiem ūdenskritumiem un interesantiem augiem. Šeit var noķert īstu piedzīvojumu. Viens no kanjoniem pat minēts Bībelē kā Dieva ieleja. Individuālajiem ceļotājiem Tripadviser iesaku pameklēt un izvēlēties kādu vietējo tūrisma pakalpojumu, lai apskatītu kādu no kanjoniem. Ieeju meklēšana kanjonā un drošības pasākumi varētu beigties ar nelāgu ieberzienu bez vietējā pavadoņa atbalsta.
Pārgājiens uz Petru
Aktīvās atpūtas cienītājiem pāri Jordānijai ir izveidots pārgājiena maršruts. Skaistākais no posmiem, ko pat National Geographic ir iekļāvis starp 15 visbaudāmākajiem pasaules pārgājieniem, ir no Danas līdz Petrai. Tie ir 85 kilometri, ko var veikt vidēji 5 dienās cauri ielejai, pāri kalnu plato, šķērsot vairākas klimata zonas un atšķirīgas ekosistēmas. Šeit ir iespējams apskatīt visa reģiona ģeoloģijas spektru, ne velti Jordāniju sauc par Eiropas, Āzijas un Āfrikas krustcelēm. Ļoti krāsaini un krāšņi. Īpašu garšu dod arī iespēja redzēt beduīnu dzīvi un no vietējā pavadoņa dzirdēt stāstus par šejieniešu dzīvi, kas ir ļoti vienkārša. Saimniecības ir iekārtotas primitīvi, cilvēki dzīvo lielās teltīs un katru pavasari pārvācās uz augšu kalnā, kur ir vēsāks un kazām lielākas iespējas atrast kaut ko graužamu, savukārt rudenī savu nometni pārceļ uz leju, kur ir siltāks. Bērniem nav apavu, bet tas izskatās, ka viņus neuztrauc. Ar basām kājām notiek azartiskas futbolspēles, un viņi vispār nepievērš uzmanību garām ejošajiem tūristiem. Lai arī mūsu pavadonis vēl esot uzaudzis kopā ar 16 brāļiem un māsām divu sievu ģimenē, tagad daudzsievībai vairs netiekot uzskatīta par pieņemamu.
Pārgājiens noslēdzas, pēdējā dienā graciozi pa aizmugures durvīm iesoļojot Petrā. Tas ir ļoti krāšņs pārgājiena noslēgums, jo Petra ir vienkārši brīnums – noslēpumainas alas, klintīs cirsti tempļi un svētvietas. Dibināta apmēram 6. gadsimtā p.m.ē. Petra ir viens no Jordānijas simboliem, iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pilsēta, kur, tirdzniecības ceļam mainot savu virzienu, ir dzīvojuši tikai beduīni līdz to atklāj Rietumu pasaule, un tas pārvēršas par populāru tūrisma galamērķi. Redzēt un piedzīvot to savām acīm ir kaut kas neaizmirstams. Vienīgais jocīgais gan pēc pārgājiena ir atkal nokļūt civilizācijā, jo Petrā tūristi ir gana daudz, bet uz takas pāris dienas var paiet, tā arī nevienu tūristu nesatiekot.
“Marsiešu” tuksnesis
Wadi Rum tuksnesī ir interesanta dabas ainava, smilšu laukos izgūlušās augstas un majestātiskas klinšu sienas. Šeit netrūkst nedz tūristu, nedz piedāvājumu – pārgājieni, kamieļu un džipu tūres. Populāra vieta klinšu kāpējiem. Tā kā tuksnesis ir gana plašs, tad šeit ir brīži, kad var noķert arī gana vientulīgu sajūtu – saulrietā un saullēktā vai baudot zvaigžņotās debesis naktī. Episkās ainavas ir iecienījuši arī filmu veidotāji. Šeit uzņemta filma “Marsietis” un citas. Daudzās vietās tuksnesī redzami kempingi ar beduīna tipa teltīm, kur nakšņot. Kāds kempings par iekārtots kā filmās redzētas kosmosa nometnes ar pusapaļām mājiņām. Vakarā tuksnesī notiek dzīres pēc beduīnu senajām tradīcijām, ēdienu gatavojot karstos akmeņos un smiltīs.
No Sarkanās jūras līdz Nāves jūrai
Jordānijā piekļūt pie Sarkanās jūras var Akabā – pilsētā, no kuras pludmales redzama Izraēlas pilsēta Eilata un saulriets Ēģiptes kalnos. Tā ir attīstīta pilsēta, tūrisma centrs. Aptuveni trīs stundu braucienā no Sarkanās jūras atrodas Nāves jūra – sauszemes zemākā vieta pasaulē. Īstenībā tas ir sālsūdens ezers un atrodas 430 metrus zem jūras līmeņa. Lai baudītu dziedinošo ūdeni un unikālo sajūtu gulēt uz ūdens un negrimt, tūristiem ir izveidotas labiekārtotas, maksas pludmales. Pie Nāves jūras ir 330 saulainas dienas gadā, un jūra izžūst. Ne jau tikai saules dēļ. Ja kosmētiku, kuras sastāvā ir Nāves jūras sāls, mūsdienās var nopirkt teju katrā kosmētikas veikalā visā pasaulē, nav brīnums, ka jūra jau krietnu laiku ir ekoloģiskas katastrofas priekšā. Lai glābtu Nāves jūru, jau vairākus gadu desmitus tiek spriests par speciāla 200 kilometru gara kanāla izbūvi uz Sarkano jūru.
Tāda nu ir tā Jordānija ar neskaitāmi daudz izdzertajām tējām, iespēju apskatīt unikālas ainavas un vietas, no nakšņošanas tuksnesī līdz smalkai viesnīcai pie jūras, un peldēšanos jūrās. Jau uzreiz pēc ceļojuma Jordānijā ir sajūta – šeit jāatgriežas!