You are currently viewing Bērnus audzināt par dabas advokātiem

Bērnus audzināt par dabas advokātiem

Kāpēc mēs organizējam Zemes skolas nometnes bērniem? Zemes skolas ideja ir stiprināt bērnu saikni ar dabu un iemācīt noderīgas prasmes, atpūšoties pie dabas.

Man ir četri bērni un labi zinu, ka ir daudz lielāka iespējamība, ka bērni brīvo laiku pavadīs pie elektroniskajām ierīcēm, ja visi kopā nedosimies dabā. Arī skolā nodarbības notiek telpās, tāpēc laiks, ko bērni pavada laukā, ir īss. Tāpēc nolēmu organizēt Zemes skolu ar aktivitātēm dabā, piesaistot aktīvā tūrisma entuziastus un dabas ekspertus, lai būtu gan aktīvi, gan izzinoši. Zemes skolas nometnes notiek vasaras un rudens brīvlaikā bērniem no 7 gadu vecuma, laiku pavadot ārā un mācoties par to, kas dabā novērojams, uzzinātu izdzīvošanas un rūpīgas attieksmes pret dabu prasmes, piemēram, iekurināt ugunskuru, orientēties pēc kompasa, pārvarēt šķēršļus.

Daba ir mūsu lielākā vērtība un uzskatu, ka bērniem ir vērtīgi jau savlaicīgi mācīt, kā pret to izturēties saudzīgi, to saprast un iemīlēt, lai bērni kļūtu par dabas advokātiem. Tiem, kam nav pieredzes, liekas neiespējami, ka bērns pārgājienā var noiet 10 kilometrus. Bet, ja mēs pa ceļam iemācamies daudz ko jaunu – pa koku šķērsot strautiņu, ēst ogas un atpazīt dzīvnieku pēdas – tad tas ir gan interesanti, gan noderīgi, un nemaz nav tik grūti. Šādi caur pozitīvu pieredzi mācot, pakāpeniski aktīvs dzīvesveids un labi pavadīts laiks pie dabas kļūst par dzīvesveidu.

Dabas entuziasti esam apvienojušies zem viena zīmola Finalmente, un bez Zemes skolas organizējam arī citas ārpus telpu aktivitātes, kā pasākumus un braucienus uz ārzemēm.

Noderīgi ieteikumi aktīvai atpūtai ar bērniem!

Iet pārgājienā

Izvēlieties maršrutu, kas jums visiem būs interesants, un jau savlaicīgi bērniem izstāstiet, kur dosieties. Tas viņus ieintriģēs! Ja nevarat izdomāt, kur doties pārgājienā, nevajag daudz lauzīt galvu, bet vienkārši – doties  uz jums tuvāko mežu izpētīt, kas tur notiek! Maziem cilvēkiem pat parastākā taciņa būs liels piedzīvojums. Kad iešanai zūd motivācijas, paņemiet pauzīti un uzspēlējiet līdzi paņemto bumbu vai izdomājat citas aizraujošas lietas, ko padarīt. Pa ceļam sameklējiet kādu kastīti, kas iespējams noslēpta arī jūsu maršrutā. Par šo spēli vairāk varat uzzināt geocaching.com.

Gatavoties pārgājienam

Kārtīgam ceļotājam ir jāprot sakrāmēt savu mugursoma. Vienmēr līdzi vajadzēs ūdeni vai siltu tēju, atkarībā no laikapstākļiem, un kaut ko uzkožamu. Somā noteikti līdzi var ielikt arī līdz trīs mantiņām, kas var noderēt kādā pauzes brīdī. Nedrīkst arī aizmirst par lietus mēteli, jo laikapstākļi mēdz būt neparedzami. Ņemiet līdzi kādu augli. Tie noder kā salda un sulīga veldzīte mazajam supervaronim konfektes vietā.

Kurināt ugunskuru

Vienalga vai ejat dienas pārgājienā, vai esat nolēmuši mežā nakšņot, uguns kurināšana un vēl labāk – ēst gatavošana uz uguns bērnus fascinē. Vai zini, kā ugunskuru iekurināt slapjā laikā? Atrodi egli, nolauz sausos zariņus un sapratīsi, ka tie deg daudz labāk par papīru. Ja dodaties pārgājienā pa kādu iekārtotu pārgājiena maršrutu, ugunskuru vislabāk kurināt tādā vietā, kur tas jau ir darīts iepriekš. Bet, ja ejat pa savu taciņu, tad varat ierīkot ugunskura vietu arī pats, to izvēloties ne pārāk tuvu kokiem un koku saknēm, lai tiem nenodarītu postu.

Ļaujieties maziem “ieberzieniem”

Noejiet no lielās takas un izvēlieties kādu alternatīvu taciņu, lai piedzīvojumi varētu notikt. To gan labāk nedariet, ja neesat nodrošinājušies ar drošu orientēšanās ierīci (es izmantoju telefonu un maps.me aplikāciju, kas strādā arī offline režīmā).

Laba kompānija

Vēl labāk, ja līdzi ir draugi – vienaudži, ar ko kopā spēlēties. Tā tas ir – laba kompānija atpūtai pie dabas mums ir svarīga jau no dažu gadu vecuma.

Vēro dabu

Esot pie dabas ar savām atvasēm uztver to kā rotaļu, kuras laikā pats vari būt kā bērns. Priecājies kopā ar bērniem par bizbizmārīti, pēti skudru pūzni, vēro koku dobumus un izseko gliemezim. Steiga dabā nav vajadzīga. Jūs ejat kopā, lai baudītu!

Kurp doties?

Pēc savas pieredzes varu teikt, ka ar bērniem no 5 gadu vecuma var plānot dienas pārgājienu no 5 līdz 10 km, vislabāk, ja maršrutā ir kādi apskates objekti, piemēram, atkal un atkal ar bērniem varam doties uz Līču-Laņģu klintīm Gaujas Nacionālajā parkā, kur ir apļa veida maršruts no Liepas. Turpat netālu ir arī ideāla nakšņošanas vieta pie Gaujas – Grīviņu laivu tūristu atpūtas vieta, kur uztaisīta arī maza nojumīte. Pārgājienam kopā ar bēbi noderēs slings, kur bērniņš varēs arī pagulēt, kad vajag. Lielākiem bērniem – speciāla mugursoma.

Nakšņo mežā

Mums ir paveicies, ka dzīvojam Latvijā, kur mežā ir atļauts brīvi pārvietoties, kurināt ugunskuru un nakšņot, ja vien to neaizliedz zīmes, kas norāda, ka atrodaties īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai privātīpašumā. Ņem telti un paliec ar bērniem pie dabas! Viņi to atcerēsies.

Gulēsi tīklā?

Aizvien populārāki kļūst tūrisma šūpuļtīkli, kas ir ļoti viegli un ērti paņemami līdzi somā. Tie neaizņem daudz vietas un tos var ātri iekarināt jebkurā vietā starp diviem kokiem. Ja gaidāms lietus, tad var paņemt līdzi mazu tentu, ko nostiprināt virs tīkla un kas pasargā no samirkšanas. Tādā gadījumā esi pavisam brīvs nakšņot jebkur – pat purvā.

Tiekamies mežā?

 

Atbildēt